CAŁA POLSKA W ZASIĘGU INTERNETU

Od 1 września br. z dowolnego miejsca w Polsce można uzyskać dostęp do Internetu satelitarnego Grupy TP. O szczegółach poinformowano na konferencji prasowej Telekomunikacji Polskiej i jej partnera technologicznego SES Astra S.A. Udział w niej wzięli: Grzegorz Marek – dyrektor Pionu Marketingu Internetu i Transmisji Danych TP, Wojciech Jabczyński – rzecznik Grupy TP, Peter Schüler – członek zarządu ASTRA Broadband Services, Krzysztof Surgowt – członek zarządu ASTRA CEE i Leszek Bujak – dyrektor ds. Rozwoju ASTRA CEE. Jest to obecnie jedyna taka możliwość w Polsce, a zarazem realna likwidacja „białych plam” w dostępie do Internetu.

 

W zależności od potrzeb klienta i jego możliwości, Grupa TP oferuje usługi szerokopasmowe w przewodowej technologii ADSL dostępne na 70% obszaru kraju, drogą radiową w technologiach HSDPA i CDMA dostępnych na 71% powierzchni oraz za pośrednictwem satelity – w dowolnym miejscu kraju. Stworzenie nowych możliwości i zasięgu dostępności do Internetu ma szczególne znaczenie dla obszarów wiejskich, które nie mają dostępu do szerokopasmowego Internetu naziemnego.

 

Ta innowacyjna technologia satelitarna ASTRA2Connect ma stała cenę niezależną od czasu korzystania z Internetu. Przy czym zestaw satelitarny zaprojektowano tak, aby klient mógł w łatwy sposób sam zainstalować go i podłączyć do komputera, bądź przenieść w inne miejsce, nawet odległe o kilkaset kilometrów. Odbiór z każdego miejsca będzie taki sam. TP oferuje Internet satelitarny w ramach umowy na czas nieokreślony, w trzech prędkościach: 512 kb/s – w cenie 159 zł, 1 MB/s – 199 zł i 1 Mb/s – 349 zł miesięcznie. Dodatkowo trzeba kupić zestaw składający się z anteny satelitarnej, modemu oraz urządzenia wspomagającego Point&Play w cenie 1599 zł, z możliwością rozłożenia jej na 10 rat.

 

Ponadto ponieść jednorazową opłatę aktywizacyjną w cenie 122 zł. W sumie nie jest to więc Internet tani. Ale jak tłumaczą to TP i SESAstra, droga satelitarna jest znacznie droższa od technologii stacjonarnych i mobilnych. Dlatego Grupa TP spodziewa się, że do końca roku znajdzie kilkuset klientów na tę usługę, a w latach następnych znacznie więcej. Z technologii satelitarnej ASTRY, dostępnej w 14 krajach europejskich, korzysta aktualnie około 17 mln gospodarstw domowych. Po konferencji odbyła się prezentacja tego systemu w działaniu.