Fiord nad Adriatykiem

Fiord nad Adriatykiem

Czarnogóra to jeden z najatrakcyjniejszych fragmentów nadadriatyckiego wybrzeża. Wąski skrawek lądu, pomiędzy morzem i pnącymi się stromo górami jest najbardziej nasłonecznionym zakątkiem całej dawnej Jugosławii.

Otoczona piętnastowiecznymi murami Budva leży na niewielkim, wcinającym się w morze półwyspie. Tu wszystko jest miniaturowe, kamienne domki przy niewielkich obsadzonych palmami placykach i nieprawdopodobnie wąskie uliczki w każdego tchną ducha romantyzmu. Koniecznie trzeba zajrzeć do przepięknej, maleńkiej katedry z IX wieku, zachwyca również średniowieczna kaplica św. Savy. Z twierdzy obronnej roztacza się wspaniały widok na okolicę, trzy czwarte drogi wokół miasta można przejść po murach obronnych. Gdy zapada wieczór w położonych tuż przy nabrzeżu restauracjach rozpoczyna się przyrządzanie owoców morza – oczywiście pierwszej świeżości, kupionych dopiero co od rybaków.

Na centralnym placu  mieszkańcy i turyści bawią się pod gołym niebem. Dlatego pobyt tu jest taki sympatyczny – nie ma czasu się nudzić. Publiczność żywo reaguje na popisy tancerzy. Bałkańska muzyka ludowa łatwo wpada w ucho. Nie bez powodu piosenki śpiewane przez Bregovicza zdobyły taką popularność. Budva ma jedną z najpiękniejszych plaż dalmatyńskich- rozległy piaszczysty pas osłonięty od lądu pionowymi wysokimi skałami.

Amatorzy luksusu wybierają letnisko Święty Stefan. Stare rybackie osiedle, położone na miniaturowym skalistym półwyspie, zostało w całości zamienione na miasteczko-hotel. Jest tu wszystko, czego potrzeba turyście, restauracje, baseny, kasyno. Rybackie domki przerobiono na luksusowe apartamenty, zachowując ich klimat i urok.

Kiedyś w tych apartamentach mieszkały największe gwiazdy, jak choćby Claudia Shiffer. Gospodarze wierzą, że wkrótce miejsce wróci do dawnej świetności.

Zjazd z masywu Lovocenu , z ciągle zmieniającym się pejzażem nad wcinającą się w góry niczym norweski fiord Zatoką Kotorską należy do najpiękniejszych widokowo tras nie tylko w tej części świata. U podnóża Lovcenu na krańcu Zatoki leży  Kotor. Miasto, przytłoczone potężnym masywem gór, otaczają grube mury obronne.

Centralny plac- za czasów jugosłowiańskich, jakże by inaczej,  nosił imię Rewolucji Październikowej- otoczony jest starymi budowlami: pałacem namiestnika Wenecji z XVI wieku, pałacem rady miejskiej z 1902 roku i cytadelą. Najcenniejszy zabytek Kotoru to romańska katedra św. Tripuna- patrona miasta- zbudowana w XII wieku. Obok katedry koniecznie trzeba zobaczyć niewielki romańsko-bizantyjski kościółek św.Luki i kościółek Panny Marii z 1221 roku z relikwiarzem, którym według legendy wysłannik papieża Marco d Aviano błogosławił wojska króla Sobieskiego pod Wiedniem. Zwiedzanie  nie jest męczące-  kamienne mury nawet w czasie największych upałów dają cień i ochłodę. Zaułki, wąskie uliczki, mury przepojone historią, można tu spacerować godzinami odkrywając coraz piękniejsze kamienie, szukając malarskich perspektyw. Południe Czarnogóry w pobliżu albańskiej granicy to bardziej dzika jej część, za to z najlepszymi, piaszczystymi plażami. Wszędzie  bez żadnego problemu, można wynająć kwaterę, za bajkowy widok na morze nie trzeba dopłacać.

Kwatery

Dwuosobowy  apartament można wynająć za 500 zł,  tydzień w hotelu Święty Stefan kosztuje 2300-3200 zł, hotele niższej klasy- od 600 zł za tydzień ze śniadaniami. Kwatery prywatne 6-10 E za noc.

Ceny

Obwiązującą w Czarnogórze walutą jest euro. Trzeba przywieźć gotówkę, karty są praktycznie bezużyteczne.

Chleb 0,5 E, dobry obiad 4 – 8 E, pizza 2 E, piwo 0,5 E, mleko 0,55 – 0,8, wino 2 E za butelkę, pomidory 1 E za kg rejs po Zatoce Kotorskiej 12 E, benzyna 0,91 E ON 0,75 E

Foto Galeria

 


 

Czarnogóra. Fiord na Adriatyku.
Draginja Nadazdin, Maciej Niedźwiecki
Pierwszy w Polsce przewodnik opisujący Czarnogórę jako odrębną całość o własnej historii i kulturze, wyjawiający tajniki tej zaskakującej krainy i dostarczający wiele rad praktycznych pomocnych w zaplanowaniu pobytu.
Rok wydania: 2003
Cena: 24.00 zł
zobacz więcej | kupuję