Karnawałowa zabawa w Londynie

 

Muzyka, taniec, egzotyczne specjały, uliczne stragany, parady oraz maskarady. Co roku, w ostatnią niedzielę i poniedziałek sierpnia około półtora miliona turystów ściąga do londyńskiej dzielnicy Notting Hill, w której odbywa się artystyczny festiwal znany jako Notting Hill Carnival. Największa impreza karnawałowa w Europie, rozmachem dorównująca tej z Rio de Janeiro, organizowana jest nieprzerwanie od 1966 roku. Czemu zatem nie wybrać się na karnawał Notting Hill w weekend? Tylko na miejscu mamy szansę wczuć się w klimat zabawy, szaleństwa i wspaniałej muzyki !

Image
W Londynie jak w Rio
 

 Karnawał Notting Hill zapoczątkowali afroamerykańscy imigranci z Karaibów, w szczególności Trynidadu, gdzie karnawałowa tradycja jest bardzo silna. Lokalne społeczności marzyły o stworzeniu święta, które zjednoczyłoby karaibskich mieszkańców z dzielnicy Notting Hill. Pod koniec lat 50-tych Afroamerykanie byli narażeni na ciągłe naciski społeczne. Spotkali się w klubach północnego Londynu, w których mogli się bawić swobodnie. Z biegiem czasu karaibskie społeczności zaczęły dzielić się swoją kulturą z milionem ludzi z całego świata. Współczesny karnawał rozciąga się na długości 5 kilometrów. W paradzie biorą udział przebrane w kostiumy zespoły tańczące w rytm muzyki. Na trasie karnawału z 45 scen muzycznych, tak zwanych sound systemów, rozbrzmiewa muzyka grana przez najlepszych DJ-ów z całego świata, m.in: Normana Jaya, Sasha, Digweeda, Carla Coxa, Steve’a Lawlera, Jamesa Zabiela, The Happy Mondays, Stereo MCs, Paula Oakenfolda, The Cuban Brothers, Fatboy Slim, Armanda Van Heldena, Touche’a, Ocensize’a, Infadels’a, Sancho Panz’a, Layo & Bushwacka, Craiga Richardsa oraz wielu innych znakomitych międzynarodowych artystów.

Image
Ruszają taneczne korowody
 

Z niektórych scen słychać również porywające do tańca etniczne rytmy. Uczestnicy bawią się na scenach od godziny 12 do 20, a potem przenoszą się do klubów. Podczas Notting Hill Carnival wybierane są najlepsze zespoły oraz orkiestry grające na narodowych instrumentach z Trynidadu i Tobago, a w ramach konkursu Grand Costium Gala wybiera się Miss, Mistera oraz DJ-a karnawału. Podczas imprezy nie brakuje też punktów gastronomicznych, kuszących zapachami specjałów prosto z Karaibów oraz innych egzotycznych potraw ze wszystkich stron świata. Duże wrażenie wywiera przedsiębiorczość okolicznych mieszkańców - głównie czarnoskórych. Wystawiają oni przed domy grille, krzesełka, napoje chłodzące, a w wielu miejscach oferują nawet swoje prywatne toalety - oczywiście za 1 funta.... Doskonale zorganizowane służby porządkowe i policjanci zapewniają bezpieczeństwo uczestnikom zabawy – kierują ruchem, spacerują między imprezowiczami i obserwują festiwal z dachów okolicznych budynków.

„Brytyjczycy uwielbiają spędzać wolny czas poza domem. Po pracy odwiedzają puby, a w weekendy parki i ogrody. Lubią bawić się na festiwalach, koncertach i karnawałach. W Polsce ta tendencja zaczyna się kształtować. Polacy coraz częściej wybierają Wielką Brytanię jako cel swoich wypadów weekendowych. Niewątpliwie przyczynia się do tego rozwój tanich linii lotniczych” – powiedziała Katarzyna Smurzyńska z Brytyjskiej Centrali Turystki VisitBritain.

 

{mosgoogle}