SZWAJCARIA: WYSTAWA OBRAZÓW PAULA KLEE W BAZYLEI

W salach wystawowych Fundacji Beyeler w Bazylei otwarto, i potrwa ona do 21 stycznia 2018 roku, retrospektywną wystawę obrazów i innych dzieł szwajcarsko – niemieckiego artysty Paula Klee (1879-1940). Ten niezwykły artysta związany z z różnorodnymi kierunkami w malarstwie, wprowadzający nowe techniki w sztuce, fascynował się także surrealizmem, kubizmem, abstrakcją. Ta część jego twórczości prezentowana jest na obecnej wystawie . W jego pracach odzwierciedlają się silne związki artysty z muzyką, architekturą, naturą . Przez wiele lat uprawiał rysunek, był nauczycielem, twórcą, który pozostawił po sobie 9800 prac, będących wzorem dla całych generacji. Wystawa obejmuje 110 eksponatów z 12 krajów, dających obraz różnorakich etapów jego twórczości, artystycznych prób i przemian.

 

Za uprawianie „nowoczesności” w okresie międzywojennym był krytykowany, a nawet napiętnowany. Dziś jego obrazy zyskały nie tylko sławę, lecz także olbrzymią wartość materialną, gdyż kosztują miliony dolarów. Prace Paula Klee znajdujące się w zbiorach Fundacji Beyeler , należą, wraz z twórczością Pabla Picassa, do czołowych w niej. Właściciel tej galerii, i założyciel Muzeum, Ernst Beyeler, angażował się na różne sposoby w prace Paula Klee. Przez jego ręce przeszło około 500 dzieł tego artysty.

Ta pasja dotyczyła jednak głównie jego późnej twórczości, którą ten kolekcjoner szczególnie cenił. Jak mówił „za jakość koloru i wyrazistość” oraz określał jako największy skarb jego zbiorów. Z biegiem lat Beyeler zgromadził kolekcję kluczowych dzieł artysty, wśród nich tak znane jak „Rising Star” /1931/ oraz „Mark in Yellow”. Na wystawie obejrzeć można również m.in. obrazy „Fuga w czerwieni” z 1921 roku i „Kapela” z 1917 r. Z okazji tej wystawy Fundacja wydała 200-stronicowy katalog dziel artysty, z reprodukcjami ponad 160 z nich.

      Zdjęcia: Fondation Beyeler: