Tajski wieczór na Zamku Królewskim

Taniec tajski. W tajskim tańcu oprócz lokalnych splatają się także wzory i tradycje zarówno chińskie jak i indyjskie.

 

Z tej wyjątkowej wielokulturowości powstał specyficzny rytualny taniec, który inspiruje i oddaje bogactwo tajskiego folkloru.

 

Pierwotnie taniec wykorzystywany były dla podgrzewania atmosfery walki, wkrótce przeniósł się na dwór królewski, gdzie przeobraził się w widowisko artystyczne.

 

Współcześnie w tańcu tajskim rozróżnia się ponad sto różnych ruchów. W odróżnieniu od tańca indyjskiego, w którym liczy się ruch całego ciała, taniec tajski pozostawia tułów bez ruchu. Tancerki skupiają się wtedy na ruchach rąk i kolan, kiwając się przy tym w rytm muzyki. Fantazyjnie długie paznokcie podkreślające wdzięczne ruchy dłoni są obok finezyjnych nakryć głowy znakiem firmowym tańca tajskiego.

 

Znakiem rozpoznawczym tajskich tancerek i tancerzy są nakrycia głowy. Barwne, o różnych kształtach przyciągają uwagę widzów, a przede wszystkim turystów, odwiedzających ten piękny kraj. W tańcu tajskim wyróżnia się kilka form i stylów: zarówno folkowe jak i elitarne. W tańcu folkowym dominują zdecydowanie wątki ludowe i szamańskie, popularną forma tańca tajskiego jest walka z kijami i mieczami. Mocno akcentowanym w kulturze tajskiej jest khon - taniec masek. Tradycyjnie wykonywany był on tylko dla króla, dlatego tańczyły go jedynie kobiety, a jeśli występowały w rolach męskich, przywdziewały maski.

 

Popularną formą tańca jest walka z krótkimi i długimi kijami lub mieczami. W takich formach jak taniec wiatru widać starożytne wątki szamańskie. Niezwykłe wrażenie robią także wieloosobowe układy wyobrażające wielorękich bogów. Taniec tajski to nie tylko piękne stroje i kolorowe rekwizyty tancerzy. Dla Tajów, pełni on ważną funkcję kulturową. To przede wszystkich historia opowiadana poprzez taniec, dlatego podczas oglądania występu warto także zwrócić uwagę na przesłanie tańca i artystyczny kunszt tancerzy.

 

Niedawno mieliśmy szansę obejrzeć na warszawskim Zamku Królewskim wspaniały pokaz tańca tajskiego w wykonaniu Zespołu Tajskiego Tańca Klasycznego, zorganizowany przez Ambasadę Tajlandii dla uczczenia 78 rocznicy urodzin Jej Wysokość królowej Sirikit. Oglądaliśmy m.in. Taniec Błogosławieństwo, tradycyjny taniec masek Khon „Pościg za złotym jeleniem”, fragment wielkiego eposu „Ramajana”, taniec „Kinaree” z południa Tajlandii w wykonaniu tancerki wyobrażającej postać pół-ptaka i pół-kobiety żyjącej na górze Kralias, oraz na zakończenia taniec szczęścia. Po koncercie artystom pogratulował ambasador Tajlandii w Polsce M. L. Vongtiva Surapolbhichet.