Afryka

Safari w Kenii

AFRYKA: KENIA I MALAWI BEZ WIZ

Każdy, kto podróżował po Afryce, z pewnością doświadczył uciążliwej i zazwyczaj czasochłonnej procedury zdobywania wiz do krajów leżących na tym kontynencie. Wygląda na to, że ta sytuacja powoli zaczyna się zmieniać. Czyżby wreszcie dotarło do afrykańskich polityków, że aby czerpać dochody z turystyki, trzeba gości zachęcać, a nie odstraszać.

Wybrzeże Zanzibaru. Widok na ocean, łódź żaglową i ludzi na brzegu.

ZANZIBAR: BŁĘKITNE SAFARI

Słoneczna wyspa Zanzibar, położona pośród turkusowych wód zachodniej części Oceanu Indyjskiego, otoczona jest białymi plażami oraz pięknymi rafami koralowymi, z mnóstwem kolorowych ryb tropikalnych.

Żyrafy

TANZANIA: SAFARI NA ZANZIBARZE

Egzotyczna wyspa Zanzibar położona jest na Oceanie Indyjskim w pobliżu Afryki. Ta należąca do Tanzanii wyspa otoczona białymi plażami ocienionymi palmami kokosowymi jest coraz częściej wakacyjnym wyborem polskich turystów.

Hotel wśród palm, z basenem, tuż nad oceanem na Zanzibarze

ZANZIBAR: OAZA LUKSUSU

Rozrzucone na turkusowych wodach Oceanu Indyjskiego wsypy, otoczone białymi plażami, lśnią jak klejnoty u wybrzeży Tanzanii i Kenii. Największą z nich jest Zanzibar.

Zanzibar, fot. Alicja Micuła

ZANZIBAR: KLEJNOT TANZANII

Rozrzucone na turkusowych wodach Oceanu Indyjskiego wyspy otoczone białymi plażami, lśnią jak klejnoty u wybrzeży Tanzanii i Kenii. Największą z nich jest Zanzibar.

Liwonde National Park

MALAWI: GORĄCE SERCE AFRYKI

Afryka to kontynent o nieskończonych możliwościach odkrywania, pełen dzikiej przyrody, fascynujących kultur i niesamowitych krajobrazów. Wśród wielu znanych podróżniczych celów jest miejsce, które wydaje się całkowicie przeoczone. Mam na myśli Malawi, często nazywane „Gorącym sercem Afryki”.

Krzyż w stylu Aksum

ETIOPIA: CHRZEŚCIJAŃSKIE KRZYŻE

Krzyż był dla etiopskich chrześcijan bardzo ważny od zarania ich państwowości. Król Ezana, już w IV wieku, umieścił jego symbol na monetach. Pozwala to dokładnie określić od kiedy kraj stał się chrześcijański. Etiopskie krzyże ewoluowały przez wieki i dziś podobne bogactwo form nie występuje nigdzie indziej na świecie.

Wodospady na Nilu Błękitnym w Etiopii

ETIOPIA: ZAPORA NA NILU

Mimo gróźb i nacisków, ze strony Stanów Zjednoczony i Unii Europejskiej, Etiopia z sukcesem zakończyła drugą fazę napełniania zapory na Nilu Błękitnym. Wkrótce ruszą generatory energii elektrycznej, tak potrzebnej 100 milionom Etiopczyków.

Kobiety z Bilbali

ETIOPIA: JAK ZAKOŃCZY SIĘ KONFLIKT W ROGU AFRYKI?

Jeszce niedawno Etiopia była uznawana za jeden z najciekawszych, jeśli nie najciekawszy, turystycznie kraj Afryki. Przedłużający się konflikt pomiędzy etiopskim rządem i rebeliantami z prowincji Tigrai rodzi obawy, że kraj ten się rozpadnie, że dołączy do grona tzw. państw upadłych. Sytuacja humanitarna nie tylko w tej części Etiopii nieustannie się pogarsza. Nie dziwią więc głosy …

ETIOPIA: JAK ZAKOŃCZY SIĘ KONFLIKT W ROGU AFRYKI? Czytaj więcej »

Afryka naprawdę dzika, czyli z wizytą u Hamerów

  Rejon południowo-zachodniej Etiopii, szczególnie dolina rzeki Omo, nazywany jest „ludzkim skansenem” i, uwierzcie mi, nie ma w tym określeniu żadnej przesady. Plemiona, które tam odwiedziłem, wyglądają, mieszkają, i żyją jak przed tysiącem lat.   Ekstremalne przeżycia w normalnym pakiecie   Już sama podróż do tej części Afryki jest ekscytującym przeżyciem. Ze stolicy kraju, Addis …

Afryka naprawdę dzika, czyli z wizytą u Hamerów Czytaj więcej »

Lalibela – zapomniany cud na końcu świata

  Z czym kojarzy ci się Etiopia? – zapytałem kilku znajomych. Zdecydowana większość odpowiedziała, że z pustynią i głodującymi dziećmi. – Jeszcze z czymś? – dociekałem cierpliwie. Z „Cesarzem” Ryszarda Kapuścińskiego, jedną z jego najlepszych książek – ktoś sobie przypomniał. I tylko tyle, a to absolutnie fałszywe wyobrażenia. W jednym tekście etiopskich wspaniałości opisać się …

Lalibela – zapomniany cud na końcu świata Czytaj więcej »

TANZANIA: WAKACJE NA ZANZIBARZE

Lubię zimę wyłącznie w jednych okolicznościach – w górach, na nartach. Ale w tym roku szusowanie po stoku nie było możliwe – dlatego zaczęłam rozglądać się za atrakcyjnym i finansowo dostępnym egzotycznym zakątkiem. Wybór padł na Zanzibar. Wyjazdy na Zaznzibar organizuje w Polsce tylko jedno biuro podróży – Itaka. Wraz z grupą przyjaciół udało nam …

TANZANIA: WAKACJE NA ZANZIBARZE Czytaj więcej »

MAROKO: MIASTO W KOLORZE ZIEMI

Marrakesz to miasto z marzeń białego człowieka, śniącego o orientalnej przygodzie, egzotyce, oderwaniu się od zaduchu zachodniej cywilizacji. W przeciwieństwie do wielu miast Afryki Północnej, do dziś zachowało swoje tajemnicze piękno. Nic dziwnego, że przyciąga mniej lub bardziej fortunnych filmowców, pragnących oddać na ekranie jego uwodzicielską moc. Z jakim skutkiem? Marrakesz, jedno z największych miast Maroka, …

MAROKO: MIASTO W KOLORZE ZIEMI Czytaj więcej »

Scroll to Top