Wydawnictwa

PASCAL: KAMBODŻA I LAOS

Dwu byłym krajom francuskich Indochin, chociaż z historią starszą o wiele wieków, poświęcony jest kolejny przewodnik polskich autorów w „Złotej serii” wydawnictwa Pascal. Starannie wydany, bogato ilustrowany blisko 170 kolorowymi zdjęciami, z mapkami, planami miast i terenów zabytkowych oraz osobną, luźną mapą. Tak jak i inne w tej serii jednak bez jakichkolwiek informacji o noclegach na miejscu, spisu przeważnie bardzo ciekawych informacji w ramkach włamanych w tekst oraz bardzo skąpym indeksem miejscowości, zabytków i innych atrakcji. W rzeczywistości są to dwa przewodniki, osobne po każdym z tytułowych krajów, w jednym tomie. W którym znacznie więcej miejsca – 166 stron poświęcono pierwszemu z nich i mniej – 112 stron, drugiemu. W sumie jest to przewodnik obrazkowy i kolorowy, ze sprowadzonymi niemal do minimum informacjami o obiektach, miejscach i atrakcjach wartych tam poznania. Ale zawierający podstawowe, ponadto sporo o tych krajach oraz sugestii i rad dla wybierających się do nich turystów. Tak jak w innych w tej serii prezentacja każdego z krajów zaczyna się od Kalejdoskopu z ABC i wymienionych na jego stronie tematów, jakie w nim uwzględniono, z odsyłaczami na konkretne strony. Tematów, jak już wspomniałem, potraktowanych bardzo skrótowo.

BEZDROŻA: TAJLANDIA – TRAVEL & STYLE

Tajlandia już od ponad 25 lat należy do popularnych celów wyjazdów polskich turystów. I chociaż coraz bardziej jest „zadeptywania” przez tłumy przybyszów z całego świata, szukających tam nierzadko głównie seksturystyki, „ubawu” oraz narkotyków dostępnych na każdym kroku, mimo iż posiadanie ich podlega surowym karom, to nadal oferuje mnóstwo wspaniałej egzotyki, skarbów architektury i sztuki, przyrody i widoków, ciekawych obyczajów, różnorodności etnicznej i kulturalnej, niezwykłej kuchni oraz wielu innych atrakcji. Zrozumiałe jest więc, że ukazało się już sporo przewodników po dawnym Syjamie w języku polskim. Po najnowszy, wydany w serii #travel & style Bezdroży, sięgnąłem z tym większym zainteresowaniem, że napisany został przez polskiego autora, również paru innych, którego cenię za kompetencje i rzetelność. Nie zawodzi również w tym przypadku, chociaż formuła akurat tej serii, odległa od pełnej informacji Bezdroża Classic, czy nawet tvalebooków, znacznie ogranicza przekazanie czytelnikom pełni wiedzy. Są to przewodniki starannie wydane, z mnóstwem ilustracji – kolorowych zdjęć różnego formatu doliczyłem się w „Tajlandii” blisko 190, z mapkami i planami – szkoda, że nieuwzględnionymi w żadnym indeksie.

PASCAL: JORDANIA

Równocześnie z przewodnikiem po Ziemi Świętej i Jordanii, w tej samej „Złotej serii” wydawnictwa Pascal ukazał się osobny po Jordanii. Napisany przez dwójkę polskich blogerów, współautorów równoległego. Ale czterokrotnie obszerniejszy, zawierający ponad 200 kolorowych zdjęć, plany i mapki w tekście oraz dołączoną, ruchomą mapę kraju. I tak samo jak inne przewodniki w tej serii, bez jakichkolwiek informacji praktycznych na temat noclegów. Nie ma również, a szkoda, spisu krótkich informacji i ciekawostek w ramkach włamanych w tekst. Kto jednak zamierza trochę dłużej oraz dokładniej poznawać ten bliskowschodni kraj, a nie tylko w ramach krótkiej wycieczki z Izraela, powinien oczywiście sięgnąć po ten obszerniejszy. Przewodnik otwiera „Kalejdoskop” z Jordańskim ABC, informacjami o historii tego obszaru od epoki kamiennej do czasu utworzenia państwa Transjordania w 1921 roku oraz dziejami jej – obecnego Królestwa Jordanii, do roku 2011. Sporo jest informacji geograficznych i przyrodniczych. Wiele, i ciekawych, o tamtejszym społeczeństwie, grupach etnicznych i religijnych, obyczajach z ogromną rolą rodziny i „zbiorowym wstydem” za czyny haniebne popełnione przez członków wspólnoty. O obowiązującej gościnności, ale opierającej się na dosyć ścisłych zasadach.

Stowarzyszenie Dziennikarzy Podróżników GLOBTROTER

Booking.com