Wydawnictwa

BEZDROŻA: PIERWSI POLACY NA WIELKIM SZLAKU HIMALAJSKIM

Było to jedno z największych osiągnięć w polskiej turystyce ekstremalnej 2015 roku, wyróżnione Kolosami. Pierwsze przejście Polaków – pary małżeńskiej Joanny Lipowczan i Bartosza Malinowskiego, Wielkiego Szlaku Himalajskiego w Nepalu. Liczy on około 1700 km, prowadzi zarówno przez dżunglę w jego południowo wschodniej części i gorące, nawet w zimie, tereny w części północno zachodniej, jak i skalne bezdroża, lodowce i przełęcze na wysokości ponad 5, a nawet 6 tys. m n.p.m. Według oferty jednej z nepalskich agencji trekkingowych organizujących wyprawy po tym szlaku, jego przejście wymaga 156 dni, a wraz z dotarciem do Taplejung na jednym jego krańcu i powrót z Kanczendzonga Base Camp na drugim, 180 dni. Przy czym są to wyprawy z przewodnikiem, tragarzami, kucharzami i kilkunastoma dniami odpoczynku na trasie. Polscy podróżnicy przeszli ten szlak w odwrotnym kierunku, samotnie – tylko na nieliczne odcinki wynajmowali przewodników – w ciągu 120 dni. Niosąc na plecach do 64 kg bagaży, borykając się z upałami i mrozami, plagą pijawek, wichrami i burzami piaskowymi, brakami wody, trudnymi, nie oznakowanymi przejściami w nieznanym terenie.

Czytaj więcej...

BEZDROŻA: TRÓJMIASTO – TRAVELBOOK

„… konurbacja złożona z dostojnego tysiącletniego Gdańska, uzdrowiskowego kurortu Sopotu i liczącej mniej niż100 lat miejskiej historii, młodej, portowej Gdyni. Metropolia, oparta z jednej strony o Zatokę Gdańską, z drugiej o zalesione wzniesienia Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego, olśniewa zabytkami kilku epok, wielokulturowym dziedzictwem, łączącym rodzimy polski ryt kaszubski z historycznymi wpływami krzyżackimi i pruskimi, oraz bogatą i żywą kultura miejską.” Tak do Trójmiasta zaprasza wydawnictwo na tylnej stronie okładki przewodnika po nim, jaki ukazał się w serii travelbooków Bezdroży z jego gratisową wersją ebooka. Wzbogaca go ponad 130, przeważnie dobrych, kolorowych zdjęć, 6 mapek i planów miast i ich części, a także 4 duże, 2-4 stronicowe wkładki monotematyczne oraz 15 informacji, także ciekawostkowych, umieszczonych w tekście w ramkach. Zgodnie z koncepcją tej serii przewodników zaczyna się on o wymienienia Atrakcji Trójmiasta. Po osiem jego, uznanych przez autorki za najpiękniejsze bądź najciekawsze, budowli i ciekawostek architektonicznych. Ponadto 6 muzeów i galerii, 10 „miejsc, które trzeba zobaczyć” i 5 miejsc przyjaznych dzieciom. Dwa rozdziały wstępne: Informacje praktyczne i Informacje krajoznawcze zawierają mnóstwo danych i faktów przydatnych przede wszystkim turystom odwiedzającym Trójmiasto.

Czytaj więcej...

BEZDROŻA: WARSZAWA – TRAVELBOOK

Jaki odsetek warszawiaków lub mieszkańców stolicy od wielu lat wie, że najstarszą w obecnych granicach miasta jej zabytkową świątynią, z XVI w., zachowaną bez późniejszych zmian, jest kościół św. Jakuba na Białołęce, a najstarszym drewnianym, z 1534 r. również tamtejszy św. Michała? Czy, że codziennie w Warszawie przebywa blisko 2,5 mln osób, prawie 700 tys. więcej, niż jest w niej zameldowanych? Lub, że jest w niej ponad 100 tys. miejsc noclegowych dla gości w hotelach, motelach, hotelach, schroniskach młodzieżowych i innych obiektach? Albo, że największe centrum handlowe – „Arkadię”, odwiedza po 21 milionów klientów rocznie? A przecież najnowszy przewodnik Bezdroży po Warszawie wydany w serii travelbooków, przeznaczony jest przede wszystkim dla odwiedzających ją turystów i gości. Okazuje się jednak, że wiele nowego mogą z niego dowiedzieć się również warszawiacy. A już to świadczy, iż warto się z nim zapoznać. W stosunkowo niewielkiej objętości zawiera bowiem mnóstwo ważnych i przydatnych informacji. Przedstawionych ciekawie i kompetentnie. Plusem tego przewodnika jest też ponad 140 kolorowych zdjęć, 11 mapek oraz planów miasta i omawianych jego dzielnic, 4 duże, dwustronicowe wkładki tematyczne oraz 40 krótszych informacji włamanych w tekst. Ponadto przewodnik ten zawiera bezpłatną aplikację jego e-booka.

Czytaj więcej...

Stowarzyszenie Dziennikarzy Podróżników GLOBTROTER

Booking.com