Wydawnictwa

BEZDROŻA: MEKSYK. JUKATAN I CHIAPAS

Meksyk bez wątpienia należy do najpiękniejszych krajów na świecie – piszą autorzy i wydawca na tylnej okładce kolejnego przewodnika Bezdroży z serii travelbooków. Zobaczymy tu pozostałości po wielkich cywilizacjach przedkolumbijskich, zabytki kolonialne, dziewicze dżungle, głębokie kaniony, wypełnione wodą studnie krasowe cenote, rajskie plaże, rafy koralowe, wysokie fale Pacyfiku i turkusowe wody Morza Karaibskiego. To jeszcze nie wszystko, bowiem Meksyk to przede wszystkim ludzie. Indianie, Metysi czy biali mieszkańcy twego kraju zarażają wszystkich swoim optymizmem, wyrażonym niewymuszonym uśmiechem i pozytywnym nastawieniem do życia. Powyższemu opisowi bez wątpienia odpowiadają również Jukatan i stan Chiapas.”

Trudno mi nie zgodzić się z tą oceną. Bo chociaż nie zdołałem zobaczyć w tym wielkim kraju wszystkiego zasługującego na uwagę, a tylko większość z najważniejszych miast, zabytków i miejsc, to należę do ludzi zafascynowanych Meksykiem. Jednego w tym opisie mi zabrakło. Ostrzeżenia, że jest to, niestety, kraj dosyć niebezpieczny. Nie tylko z dużą przestępczością i wojnami gangów narkotykowych, których ofiarami padają niekiedy również turyści. Ale również klęskami żywiołowymi. Gdy piszę tę recenzję dochodzą stamtąd informacje o dramatycznych skutkach kolejnego trzęsienia ziemi. Dotknęło ono jednak inne regiony kraju, nie ma sygnałów, aby zniszczeniom uległo któreś z miejsc opisanych w tym przewodniku.

Czytaj więcej...

BEZDROŻA: TAJLANDIA

Od kilku już dekad Tajlandia jest najpopularniejszym w Azji południowo – wschodniej kierunkiem wyjazdów turystów polskich, zarówno poznawczych jak i wypoczynkowych. Oferuje bowiem niezliczone atrakcje po rozsądnych cenach. Zarówno wspaniałe zabytki, jak i egzotyczną przyrodę, piaszczyste plaże i góry z mieszkającymi w nich plemionami o różnorodnej kulturze. Pływające i nocne targi, ale również wielkie, nowoczesne oraz dobrze zaopatrzone centra handlowe. Nocne życie w stołecznym Bangkoku oraz popularnych kurortach. Czy trochę ostrą, ale smaczną i oryginalną kuchnię. Przykłady tego, dlaczego warto tam wybrać się na urlop można mnożyć. Kraj ten doczekał się już wielu różnorodnych przewodników w języku polskim. Także kilka lat temu obszernego tego samego wydawnictwa. Wydany przez Bezdroża w serii travelbooków można polecić przede wszystkim tym, którzy potrzebują podstawowych, ale rzetelnych i kompetentnych informacji zarówno ogólnych, jak i o poszczególnych miejscowościach, miejscach oraz zabytkach. Wzbogaconych o ciekawostki oraz kolorowe zdjęcia – a tych drugich jest w przewodniku blisko 170. Ponadto 19 planów i mapek. Zgodnie z koncepcją tej serii wydawniczej, autor najpierw przedstawia najważniejsze, jego zdaniem, atrakcje Tajlandii.

Czytaj więcej...

BEZDROŻA: SRI LANKA

Ta wyspa o kształcie łzy leżąca na południe od subkontynentu indyjskiego nazywana jest, jakże słusznie, Perłą Oceanu Indyjskiego. Mowa oczywiście o Sri Lance, nadal znanej pod dawna nazwą Cejlon, m.in. dlatego, że pochodząca z niej herbata pozostała cejlońską. Przyciąga ona licznych turystów z całego świata. Z Polski chyba ciągle zbyt mało jak na jej piękno i atrakcje. Zarówno zachwycające krajobrazy, wspaniałe zabytki z dawnych wieków, jak i malownicze piaszczyste plaże z rosnącymi w pobliżu palmami oraz wiecznie zielonymi górami i równikowymi lasami. A także możliwości uprawiania sportów wodnych. Te i wiele innych tamtejszych atrakcji dobrze przedstawia kolejny przewodnik Bezdroży z serii travelbooków. Napisany ciekawie i kompetentnie, powinien zachęcić tych, którzy go przeczytają, a jeszcze na tej wyspie nie byli, do uwzględnienia jej w swoich planach podróży. Zwłaszcza, że wojna z autonomistami – Tamilskimi Tygrysami, która utrudniała, a nawet uniemożliwiała zwiedzanie tamtejszych północnych i północno – wschodnich regionów, to już przeszłość. Dodatkowymi walorami omawianego przewodnika jest blisko 200 zamieszczonych w nim kolorowych zdjęć oraz 8 mapek i planów miast. Zgodnie z koncepcją tej serii przewodników autor najpierw wypunktowuje główne atrakcje wyspy.

Czytaj więcej...

Stowarzyszenie Dziennikarzy Podróżników GLOBTROTER

Booking.com