Podróże Globtrotera

GDAŃSK: SKARBY GŁÓWNEGO MIASTA

Gdańsk po Krakowie, który ocalał w II wojnie światowej, oraz obok Wrocławia, najciekawsze i najpiękniejsze, chyba nie tylko moim zdaniem, duże polskie miasto, szczyci się ponad tysiącletnią historią, niezliczonymi zabytkami i wartymi poznania obiektami, bogatym życiem kulturalnym i mnóstwem atrakcji przyciągających turystów z kraju i świata. Bezkonkurencyjne w nim jest Główne Miasto, czyli Starówka.

PODRÓŻE GLOBTROTERA: W ZIMOWYM, PANDEMICZNYM GDAŃSKU

Na pierwszy w 2021 roku studyjny wyjazd dziennikarzy, członków SD-P „Globtroter”, po długiej przerwie spowodowanej panującą pandemią koronawirusa Covid-19, pojechaliśmy do Gdańska na zaproszenie właścicieli tamtejszego hotelu „Amber”. W przygotowaniu programu pobytu i poznawania gdańskich atrakcji pomogła nam Pomorska Regionalna Organizacja Turystyczna.

AUSTRIA: SCHLADMING – PLANAI 2021

Schladming-Dachstein jest największym i chyba najatrakcyjniejszym styryjskim ośrodkiem sportów zimowych. A to za sprawą narciarskiej huśtawki czterech gór. Łączy ona – licząc od wschodu – Hauser Kaibling, Planai, Hochwurzen i Reiteralm. To w sumie 123 km starannie przygotowanych stoków, które można przemierzyć bez odpinania nart. Na te kilometry składa się 78 różnej trudności przygotowanych tras, obsługuje je 46 kolejek i wyciągów. Niestety teraz, w połowie stycznia 2021 r. są one dla nas niedostępne.

NEAPOL: NIEZWYKŁA NEKROPOLIA

W dzielnicy Sanità (Il rione Sanità), raczej z biedniejszych części Neapolu, do której bez potrzeby raczej nie chadzają turyści, znajduje się jeden ciekawszych zabytków tego miasta. I z ciekawszych cmentarzy, jakie widziałam w ogóle. To Cimitero delle Fontanelle (cmentarz Fontanelle).

SŁOWACJA: KĄPIELISKO TERMALNE VRBOV

Byłam już w wielu kąpieliskach termalnych na Słowacji, ale to podobało mi się najbardziej. A to ze względu na jego kameralny rozmiar i śmierdzącą z lekka siarką leczniczą gorącą wodę.