Podróże Globtrotera

WOŁYŃ: ŁUCK – MIĘDZY ZAMKIEM I UNIWERSYTETEM

Południowa część cypla omywanego z trzech stron wodami rzeki Styr stanowi kolebkę – najstarszą część już niemal 10-wiekowego Łucka. Historycznej i współczesnej stolicy Wołynia, wspomnianego w źródłach pisanych po raz pierwszy w roku 1085. Jego widok w XVII wieku z lotu ptaka przedstawia rysunek, którego duże powiększenie zdobi wewnętrzną ścianę Górnego Zamku.

OWCZARNIA: MAZURSKA CHATA W PODWORSKIM CZWORAKU

Tylko 10 kilometrów dzieli od Kętrzyna wieś Owczarnię. Niegdyś była ona wyspą na nieistniejącym już jeziorze, na której hodowano owce, od których pochodzi jej nazwa. Obecnie też jest rodzajem wyspy, ale w lesie, w której mieszka kilka rodzin.

SŁOWACJA: TAJEMNICE BOJNICKIEGO ZAMKU

Na szczycie i zboczach trawertynowego wzgórza górującego nad niewielkim miasteczkiem Bojnice położonym nad górnym biegiem rzeki Nitry w środkowo-zachodniej Słowacji, od ponad 9 wieków stoi zamek. Jeden z najstarszych i największych w kraju naszych południowych sąsiadów.

WOŁYŃ: ODKRYWANIE ŁUCKA

Łuck, historyczna stolica Wołynia, a obecnie jego miasto obwodowe (wojewódzkie), jest drugim po Lwowie dużym miastem ukraińskim przez wieki związanym z Polską, położonym najbliżej, około 80 km, od naszej granicy. O ile ten pierwszy należy do najbardziej znanych i najczęściej odwiedzanych przez Polaków, drugi dopiero czeka na odkrycie przez nich. A naprawdę warto!

MAZURY: POKRZYŻACKI ZAMEK W RYNIE

Magnesem przyciągającym do niespełna 3-tysięcznego miasteczka Ryn na Mazurach jest, obok dwu jezior: Ołów i Ryńskiego oraz przystani i ośrodków żeglarskich nad nimi, przede wszystkim „Bocianiego Gniazda”, pokrzyżacki zamek. Zamieniony, co prawda, w Mazurskie Centrum Kongresowo – Wypoczynkowe „Zamek Ryn” z 4* hotelem, ale z zachowaną częścią muzealną dostępną dla zwiedzających.

Stowarzyszenie Dziennikarzy Podróżników GLOBTROTER

Booking.com