Podróże Globtrotera

CZECHY: ADWENTOWY OŁOMUNIEC

Taką nazwę nosi oficjalnie cykl imprez organizowanych w tysiącletnim – millenium pierwszej pisanej wzmianki o nim w 1017 r. obchodził on w roku ubiegłym – stutysięczny Ołomuniec (Olomouc), historyczna, do połowy XVII w, kiedy została zniszczony podczas wojny 30-letniej przez Szwedów, stolica Moraw. Największym w nim wydarzeniem o tej porze roku jest słynny Jarmark.

PIOTRKÓW: PIERWSI PRZYBYLI DOMINIKANIE

Z pięciu zakonów, które osiedliły się w Trybunalskim Grodzie w wiekach XIV-XVII i wybudowały tu klasztory, pierwszymi byli dominikanie.

PIOTRKÓW: SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ TRYBUNALSKIEJ

Zwiedzając Stare Miasto w Piotrkowie Trybunalskim można „przegapić” kościół p.w. św. Franciszka Ksawerego, mimo iż uważany jest on za najcenniejszy zabytek sztuki sakralnej w regionie, a zarazem stanowi Sanktuarium Matki Bożej Trybunalskiej.

PIOTRKÓW: FARA CZEKA NA TYTUŁ „POMNIK HISTORII”

Piotrkowska fara, czyli kościół parafialny p.w. św. Jakuba, czeka od kilku lat na przyznanie jej tytułu Pomnik Historii.

PIOTRKÓW: U BERNARDYNÓW NA ŁYSEJ GÓRCE

Według jednej ze starych piotrkowskich legend w miejscu tym, nazywanym Łysą Górką, stał przed wiekami posąg pogańskiego bożka Belboga w poświęconej mu świątyni. Zlatywały się na nie czarownice i wiedźmy. Udało się je „oczyścić” dopiero dzięki wybudowaniu w nim klasztoru i kościoła bernardynów.

Stowarzyszenie Dziennikarzy Podróżników GLOBTROTER

Booking.com