Podróże Globtrotera

PODRÓŻE GLOBTROTERA: OPACTWO BENEDYKTYNÓW W GRODZIE SIECIECHA

Pierwszymi zakonnikami chrześcijańskimi w Polsce byli benedyktyni. Jordan, pierwszy biskup w naszym kraju, który towarzyszył czeskiej księżniczce Dubravie (Dąbrówce), żonie Mieszka I. A także pierwszy męczennik, biskup praski św. Wojciech (Adalabert). Po nich przybywali inni, zakładając klasztory w Lubiniu, Tyńcu, Sieciechowie, Mogilnie, Płocku i na Świętym Krzyżu. Obecnie czynne są trzy. Benedyktyńskich mnichów sprowadzali książęta lub możnowładcy nadając im ziemie i przywileje, aby mogli szerzyć wiarę chrześcijańską oraz oświatę.

PODRÓŻE GLOBTROTERA: WOLA OKRZEJSKA – W DOMU RODZINNYM HENRYKA SIENKIEWICZA

Pierwszy polski noblista w dziedzinie literatury (1905) Henryk Sienkiewicz (1846-1916) urodził się w dworku dziadków po kądzieli, a ściślej babki Felicjanny Cieciszowskiej, w niewielkiej wsi Wola Okrzejska w powiecie łukowskim, na styku Podlasia, Lubelszczyzny i Mazowsza, obecnie w woj. lubelskim. Od 1965 roku w dawnej dworskiej oficynie, w której przyszedł na świat przyszły pisarz, znajduje się Muzeum Henryka Sienkiewicza.

PODRÓŻE GLOBTROTERA: DWÓR TROJANÓW – OD RYCERSKIEJ SIEDZIBY MIKOŁAJA POWAŁY DO TALARII RESORT & SPA

 

 Celem pierwszego w 2020 roku studyjnego wyjazdu członków Stowarzyszenia Dziennikarzy – Podróżników „Globtroter” była wieś Trojanów położona niespełna 100 km od Warszawy, na skraju Mazowsza, tuż przy jego granicy z Lubelszczyzną. A ściślej tutejszy dwór Trojanów, obecnie Resort & SPA Talaria, na zaproszenie prezesa jego zarządu, Bogdana Talarka. Jak zwykle z wypadami do ciekawych miejsc i obiektów w okolicy.

CZERWIŃSK NAD WISŁĄ ZNOWU MIASTEM

Po 150 latach przerwy Czerwińsk nad Wisłą od 1 stycznia 2020 r. odzyskał status miasta. To niespełna 1,1–tysięczne miasteczko położone na prawym brzegu rzeki między Modlinem i Płockiem, szczyci się jednym z najcenniejszych na Mazowszu zabytków romańsko – gotyckich: kościołem p.w. Zwiastowania Najświętszej Marii Panny z klasztorem zbudowanym przez kanoników regularnych św. Augustyna.

SYCYLIA: SYRAKUZY – DORYCKIE KOLUMNY I RELIKWIE ŚW. ŁUCJI

Po metodycznym zwiedzaniu gruzów antycznego miasta Syrakuzy błąkamy się po starym mieście położonym na wyspie Ortygia. Wędrujemy wzdłuż brzegu morza, zaglądamy do twierdzy.

Stowarzyszenie Dziennikarzy Podróżników GLOBTROTER

Booking.com