Podróże Globtrotera

WARSZAWA: NOWY BLASK STAREJ ŚWIĄTYNI NA POLKOWEJ GÓRZE

Nowym blaskiem lśni zabytkowy, barokowy kościół p.w. Niepokalanego Poczęcia NMP, św. Józefa i św. Ambrożego w Lesie Bielańskim w Warszawie. Jeden z cennych zabytków stolicy, główna budowla dawnego zespołu klasztornego kamedułów z bogatą i ciekawą historią, zapisaną także w literaturze pięknej.

MAZOWSZE: SKANSEN W KULIGOWIE

W niewielkiej nadbużańskiej wsi Kuligów położonej na pograniczu Mazowsza i Podlasia, w woj. mazowieckim, powiecie wołomińskim i gminie Dąbrówka, znajduje się skansen – Park Kultury Ludowej i Ziemiańskiej Doliny Narwi, Bugu i Liwca Fundacji Dziedzictwo Nadbużańskie.

SEROCK – MIASTO NAD NARWIĄ STARSZE OD WARSZAWY

Zaledwie około 40 km dzieli Serock, 3,7 – tysięczne miasto w powiecie legionowskim, od centrum Warszawy. Poza połączeniami autobusowymi, w sezonie letnim ze stolicy dociera do niego również, w weekendy, aktualnie przez Kanał Żerański, stateczek wiślany nazywany też tramwajem wodnym.

BYCZYNA – ZAPUSZCZONA PERŁA

Byczyna (niemiecka nazwa Pitschen) – miasto w powiecie kluczborskim, to niewielkie zabytkowe miasteczko na Opolszczyźnie (liczy dziś około 3600 mieszkańców) otoczone niemal w całości owalnym murem obronnym, nazywane też czasem, z pewną przesadą, opolskim Carcassonne.

GÓRA KALWARIA – JEROZOLIMA DWU RELIGII

I Kongres Historycznych Miast Mazowsza, o którym obszerniej pisałem w ub. tygodniu, drugiego dnia odbywał się w 12-tysięcznej Górze Kalwarii, mieście położonym nad Wisłą w odległości 36 km na południe od centrum i 20 od granic Warszawy. A rozpoczął od 2,5 – godzinnego zwiedzania zabytków i atrakcji miasta oraz jego najbliższych okolic.

Stowarzyszenie Dziennikarzy Podróżników GLOBTROTER

Booking.com