Podróże Globtrotera

PODRÓŻE GLOBTROTERA: STARACHOWICE

Gdy padła propozycja wyjazdu studyjnego członków Stowarzyszenia Dziennikarzy – Podróżników „Globtroter” do Starachowic na zaproszenie Filipa Prokopa, właściciela tamtejszego hotelu „Senator”, w pierwszej chwili wzruszyłem ramionami. Po co? Przecież tam nie ma niczego interesującego. To przeciętne miasto przemysłowe, co prawda z długimi tradycjami w tej dziedzinie, nie tylko z międzywojennego Centralnego Okręgu Przemysłowego, a po wojnie z fabryki samochodów ciężarowych STAR. Głośne niedawno z, przebrzmiałych już afer, ale bez zabytków czy innych turystycznych atrakcji.

Czytaj więcej...

BÓBRKA: PIERWSZA NA ŚWIECIE KOPALNIA ROPY NAFTOWEJ

Kilkanaście kilometrów na południe od Krosna, w miejscowości Bóbrka, znajduje się niezwykłe muzeum. Autentyczna, pierwsza na świecie kopalnia ropy naftowej uruchomiona w 1854 roku i wydobywająca ją nadal. To podkarpackie miasto i jego okolice były bowiem kolebką wydobywania z ziemi tego surowca, który zmienił, zwłaszcza w XX wieku, gdy wynaleziono samochody oraz samoloty, obraz świata i życie ludzi. I nadal odgrywa ogromną rolę stając się przyczyną konfliktów, także zbrojnych, oraz kryzysów, ale i okresów prosperity gospodarki nie tylko krajów naftowych. W Krośnie też, w 1856 r., założono pierwszą na naszym globie spółkę poszukiwania i wybywania ropy naftowej.

Czytaj więcej...

KROSNO: WIDOKI Z DZWONNICY KOLEGIATY

Dzwonnica kościoła farnego – bazyliki kolegiackiej p.w. Świętej Trójcy jest dominantą krośnieńskiej Starówki. Niezbyt wysoka, niespełna 40-metrowa, masywna, trójkondygnacyjna, wzniesiona na planie kwadratu, nakryta jest baniastym hełmem z latarnią. Ma oryginalny, niepowtarzalny kształt i znakomicie wpisuje się w to stare, zabytkowe, ale niewielkie miasto Podkarpacia. Nie widać jej jeszcze na panoramie Krosna zamieszczonej w 1618 roku w sławnym dziele Georga Brauna i Fransa Hogenberga „Civitates orbis terrarum” – Miasta Świata. Wydanego w latach 1572-1618 w 6 tomach. Wśród 546 zawartych w nim sztychów było zaledwie jedenaście przedstawiających miasta ówczesnej Rzeczypospolitej Obojga Narodów.

Czytaj więcej...

PODRÓŻE GLOBTROTERA: KROSNO I OKOLICE

Krosno i okolice tego uroczego podkarpackiego miasta, słynnego współcześnie zwłaszcza ze szkła artystycznego, w przeszłości zaś z wydobywanej w jego okolicach ropy naftowej i jej pierwszej na świecie kopalni, były celem wyjazdu studyjnego grupy członkiń i członków Stowarzyszenia Dziennikarzy – Podróżników „Globtroter” na zaproszenie prezydenta i miasta. Wyjazdu krótkiego, gdyż zaledwie trzydniowego, ale z bardzo intensywnym oraz szalenie ciekawym programem. Wzbogaconym przez jego autora, szefa „wyprawy”, a zarazem naszego klubowego kolegę Krzysztofa Kaniewskiego, o kilka dodatkowych miejsc i obiektów, także najwyższej klasy, na trasie dojazdowej z Warszawy.

Czytaj więcej...

PODRÓŻE GLOBTROTERA: PRZEZ KRAJE BAŁTÓW

Litwa, Łotwa i Estonia były celem pierwszej w b.r. zagranicznej podróży grupy członków Stowarzyszenia Dziennikarzy – Podróżników „Globtroter” i jego przyjaciół oraz sympatyków. Wyjazd autokarowy zorganizowało Biuro Podróży „Bezkresy” z Warszawy, a pilotem był jego szef, Waldemar Ławecki, z wykształcenia historyk. Dzięki czemu na trasie wzbogacał wiedzę uczestników o wiele mało, lub przez większość w ogóle nieznanych szczegółów na temat zwiedzanych lub mijanych miejsc oraz obiektów. Estonii, najdalej położonej od Polski spośród krajów określanych jako „poradzieckie” nadbałtyckie, nie zamieszkują oczywiście Bałtowie, lecz obok mniejszości słowiańskich, głównie rosyjskiej, ludność grupy ugrofińskiej.

Czytaj więcej...

Stowarzyszenie Dziennikarzy Podróżników GLOBTROTER

Booking.com