WARSZAWA: 30-LECIE UPADKU MURU BERLIŃSKIEGO

W ambasadzie Niemiec w Warszawie odbyła się konferencja prasowa poświęcona przygotowaniom do 30 rocznicy upadku Muru Berlińskiego. Dziennikarzy powitał J.E. Ambasador Republiki Federalnej Niemiec Pan Rolf Nikel, który w swoim przemówieniu podkreślił rolę i znaczenie polskiego ruchu Solidarność, bez którego nie byłby możliwy upadek Muru Berlińskiego i pokojowe zjednoczenie Niemiec oraz upadek imperium sowieckiego.

 

Przybyłych gości powitał także współorganizator spotkania Tomasz Pędzik dyrektor biura marketingu Niemieckiej Centrali Turystyki DZT w Polsce. Następnie o przygotowaniach do obchodów 30 rocznicy upadku muru berlińskiego poinformowali Burkhard Kiekker, prezes Berlin Tourismus & Kongress GmbH, który opowiedział o roli i pozycji stolicy Niemiec na turystycznej i kulturalnej mapie Europy.

Moritz van Dűlmen szef Kultur Projekte Berliner przedstawił koncepcję i stan przygotowań do okrągłej 30 rocznicy tego wydarzenia - pokojowej rewolucji - upadku muru. Przez siedem dni listopada 2019 będzie można przejść szlakiem rewolucji przez Berlin odwiedzając siedem miejsc związanych z tymi historycznymi wydarzeniami: Getshemanekirche, Alexanderplatz, Schlossplatz, Bramę Brandenburską , Kurfȕrsterdamm, kwaterę główną STASI na Lichtenbergu, oraz Galerii po wschodniej stronie Muru.

Kulminacją obchodów będzie wielki koncert przedstawiający w artystyczny sposób ówczesne wydarzenia, w którym wezmą udział znani artyści z Niemiec i zagranicy. Więcej informacji: www.mauerfall30.berlin

Mur Berliński (Berliner Mauer) był systemem umocnień o długości ok. 156 km, składających się z betonowego muru, zasieków z drutu kolczastego oraz pól minowych, izolującym Niemiecką Republikę Demokratyczną (DDR) od Republiki Federalnej Niemiec. Oddzielał on Berlin Zachodni od Wschodniego od 13 sierpnia 1961 do 9 listopada 1989 roku . Był najbardziej znanym symbolem zimnej wojny i podziału Europy. Wielu ludzi straciło życie podczas prób przedostania się do Berlina Zachodniego. Szacuje się, że podczas prób sforsowania go zginęło ponad dwieście osób.

Zdjęcia autora


Stowarzyszenie Dziennikarzy Podróżników GLOBTROTER

Booking.com