CHORWACJA: ŚRODKOWA DALMACJA – SERCE ADRIATYKU

Środkowa Dalmacja, jeden z najpiękniejszych oraz najpopularniejszych regionów Chorwacji nazywany jest Sercem Adriatyku. Zajmuje środkowy odcinek wschodnich brzegów tego morza od Mariny na północnym zachodzie do Gradacu na południowym wschodzie. Dwie Riwiery: Splicką i Makarską oraz trzy główne wyspy: Brač, Hvar i Vis.

 

TURYSTYCZNE ATRAKCJE

 

„To – czytam we wstępie do obszernej, bezpłatnej broszury – przewodnika w języku polskim pod tym tytułem, wydanego przez Wspólnotę Turystyczną Župani (województwa) Splicko – Dalmatyńskiej – wybrzeże i zielone wyspy, plaże żwirowe u stóp okolicznych gór z najbardziej przejrzystym morzem w basenie Morza Śródziemnego, nad którymi panują stuletnie sosny, zielone „serce” w dolinach rzek Cetiny i Jadro…”.

Region ten przedstawił swoje atrakcje turystyczne na spotkaniu prasowym w Warszawie, zorganizowanym przez Chorwacką Wspólnotę Turystyczną w Polsce. Znad Adriatyku przylecieli: Joško Stella – dyrektor Wspólnoty Turystycznej županii splicko – dalmatyńskiej i Davor Andrijašević – przedstawiciel Wspólnoty Turystycznej Riwiery Makarskiej.

W spotkaniu, które prowadziła dyrektorka ChWT w Polsce Agnieszka Puszczewicz, uczestniczył również J.E. Pan Tomislav Vidošević, ambasador Chorwacji w Polsce. Zabierając głos na wstępie spotkania z prasą wyraził zadowolenie z prezentacji właśnie tego regionu jego kraju. Ponieważ sam stamtąd pochodzę – mówił – trudno mi zachować obiektywizm, ale zapewniam, że są to naprawdę piękne strony. Pełne historii i zabytków oraz śródziemnomorskiego klimatu.

 

ŚWIETNE STOSUNKI CHORWACKO – POLSKIE

 

Podziękował dyr. Puszczewicz świetnej promocji Chorwacji w Polsce, a także dziennikarzom piszącym lub opowiadającym w różnych mediach o jego kraju, dzięki czemu systematycznie zwiększa się liczba odwiedzających go turystów polskich.

Spodziewamy się, dodał, że okaże się ona większa w roku bieżącym i przyszłym, niż w poprzednim. Podkreślił rolę wzajemnego poznawania się, kontaktów międzyludzkich, ale również gospodarczych. Stosunki chorwacko – polskie stwierdził, są znakomite. Zarówno polityczne, jak i gospodarcze i kulturalne. W sklepach w Polsce sporo jest produktów chorwackich, co oprócz turystyki, również ma dla nas znaczenie.

Obie prezentacji multimedialne chorwackich gości były bardzo ciekawe. Zarówno całej żupanii, jak i bardziej szczegółowa tylko jednego z jej regionów – Riwiery Makarskiej, Środkowa Dalmacja, mówił Joško Stella prezentując zarazem przeźrocza, ma około pół miliona mieszkańców i niezliczone atrakcyjne miejsca oraz obiekty zarówno na wybrzeżu, jak i wyspach.

Oferuje także dobrą bazę noclegową i gastronomiczną oraz zaplecze turystyczne. W roku 2018 odwiedziło ją 3.687 tys. turystów, którzy skorzystali z ponad 18 mln noclegów. Polaków było wśród nich ponad 311,5 tysiąca, przespali tam niemal 2,3 miliona nocy.

 

CORAZ WIĘCEJ GOŚCI Z POLSKI

 

Przyjazdy ułatwiają, co jest nowością, bezpośrednie loty z Warszawy do Splitu, który ma połączenia z 90 portami lotniczymi. Sporo gości z Polski przybywa też autobusami i samochodami osobowymi. Głównymi atrakcjami i magnesami przyciągającymi ich w ten region Chorwacji jest klimat, plaże, przepiękne widoki, bogactwo historii, zabytków, kultury i tradycji.

A także mieszkańcy, śródziemnomorska kuchnia i wina oraz różnorodne imprezy. Są tam 4 obiekty z Listy Dziedzictwa UNESCO: Pałac Dioklecjana w Splicie; Historyczne centrum Trogiru; Stari Grad założony przez antycznych Greków jako osada Pharos i „Steću” – średniowieczne nagrobki. 

Ponadto 6 niematerialnego dziedzictwa. Są również trzy duże sanktuaria maryjne. Turyści mają do wyboru różnorodne formy spędzania czasu. Od wypoczynku na plażach, wycieczki w pobliskie góry, po turystykę kulturalną, aktywną, a nawet ekstremalną: rafting, żeglarstwo, jazda konna, spadochroniarstwo i paralotniarstwo.

Ścieżek i szlaków rowerowych, tylko tzw. dedykowanych, jest 125, o łącznej długości około 4 tys. km. Bogaty jest również program różnorodnych imprez kulturalnych, muzycznych, tanecznych, sportowych itp.

RIWIERA MAKARSKA

 

Riwiera Makarska, którą przedstawił Davor Andrijašević, obejmuje spory fragment adriatyckiego wybrzeża vis a vis, na północny wschód, od wyspy Hvar. Oferujemy najpiękniejsze piaszczyste plaże – zapewniał. To region bardzo popularny. Odwiedza nas rocznie po 6-7 milionów turystów, korzystają z około miliona noclegów.

Polaków w ub. roku było około 120 tysięcy. Przy czym wypoczywają oni w siedmiu głównych miejscowościach i ich okolicach, licząc od północnego zachodu: Brela, Baśka Voda, Tučepi, Podgora, Živogošće, Drevnik i Gradac. Każda z nich została krótko przedstawiona, z podkreśleniem ich szczególnych atrakcji.

Następnie postawił pytanie: co nas wyróżnia? I sam na nie odpowiedział: Najpiękniejsze adriatyckie plaże. Dobra baza noclegowa. Fantastyczne zachody słońca. Dziedzictwo kulturalne i przyrodnicze (morze i góry, muzea, budowle sakralne). A także wiele ciekawych imprez.

M.in. festiwali. Jednym z nich będzie Festiwal Filmu Polskiego Visla, który odbędzie się od 9 do 14 lipca w miastach: Gradac i Drevnik. Dobrze przygotowane i prowadzone prezentacje, a także sporo wydawnictw, również w języku polskim, jakie przygotowano dla dziennikarzy, spowodowały, że było to spotkanie nie tylko ciekawe, ale również wzbogacające wiedzę uczestników na temat tego regionu Chorwacji.

       Zdjęcia autora


Stowarzyszenie Dziennikarzy Podróżników GLOBTROTER

Booking.com