NIEMCY: TURYSTYKA 2018 POD ZNAKIEM KULINARIÓW

Tematem wiodącym w turystyce przyjazdowej do Niemiec w 2018 roku są kulinaria. Szeroko rozumiana gastronomia odgrywa znaczącą rolę w niemieckiej gospodarce. Dyrektor Biura Marketingu i Sprzedaży DZT – Niemieckiej Centrali Turystyki w Polsce Tomasz Pędzik poinformował na dorocznej konferencji prasowej podsumowującej rok ubiegły i zapowiadającej wydarzenia bieżącego, że wizyty w restauracjach i kawiarniach zagraniczni turyści stawiają na drugim miejscu, zaraz po zwiedzaniu zabytków, w swojej aktywności urlopowej. Przed kolejno: spacerami, zakupami, muzeami, wędrówkami, zwiedzaniem z przewodnikiem oraz barami, dyskotekami i życiem nocnym.

Według badań DZT wydatki na ten cel stanowią 18,2% wszystkich kosztów, łącznie z podróżą, ponoszonych przez turystów zagranicznych, związanych z przyjazdami do Niemiec. 

Zamyka się to kwotą 6,7 miliarda € rocznie. Jeżeli – to już mój komentarz – dodać do tego wydatki na posiłki i napoje w lokalach samych Niemców, stanowi to już sumy znaczące nawet w tak bogatym kraju. Przy czym u naszych zachodnich sąsiadów naprawdę jest dokąd pójść aby smacznie zjeść i wypić oraz jest taka tradycja i możliwości finansowe.

Ponad 300 restauracji oznaczonych jest tam słynnymi gwiazdkami Michelina. Najwięcej – 74 – w Badenii Wirtembergii, 51 w Nadrenii Północnej – Westfalii, 48 w Bawarii, 27 w Nadrenii – Palatynacie i 21 w Berlinie. Ale chyba nie ma żadnego kraju związkowego bez lokali gastronomicznych z taką „nobilitacją”. Zjeść można tam zarówno dania i potrawy kuchni międzynarodowej i światowej, jak i oryginalne oraz smaczne regionalne. 25 lat tradycji ma już w Niemczech Slow Food.

Niemiecki chleb z 3200 rodzajami pieczywa znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Kraj ten słynie też, jak wiadomo, z dobrego piwa warzonego w około 5 tysiącach rodzajów w ponad 1300 browarów, także małych, na lokalne potrzeby. Ale w wielu niemieckich regionach nie mniej popularne jest wytwarzane na miejscu wino. Regionów winiarskich, ze znanymi gatunkami i markami, jest 13.

Odbywają się, oczywiście, winobrania i festiwale wina. Przy czym słynny w Bad Durkheim, z 600-letnią tradycją, 300 gatunkami win i 685 tysiącami uczestników, jest największym na świecie. Wśród kulinarnych szlaków tematycznych dyr. Pędzik wymienił przykładowo Winny Mozeli oraz Sera w Allgäu. Są też trasy winiarskie z wyszynkiem u producentów wina. Jest więc w czym wybierać i przebierać.

Nie brak także turystów zagranicznych, dla których niemieckie kulinaria są głównym motywem przyjazdu do tego kraju. W pierwszej części konferencji i prezentacji prelegent podsumował kolejny dobry rok w turystyce niemieckiej, a także rosnący w niej udział gości z Polski. Nie ma jeszcze danych za cały rok 2017, ale już w ciągu jego 11 miesięcy pobite zostały rekordy roku poprzedniego.

Mierzone są one liczbą noclegów w hotelach o co najmniej 10 łóżkach. Co w przypadku najliczniejszych turystów zagranicznych – holenderskich, chętnie korzystających z kempingów i, podobnie jak polscy, z tańszej bazy noclegowej, bądź gościny znajomych, przyjaciół i rodzin, oznacza dane chyba sporo zaniżone. Dobra passa turystyki niemieckiej trwa już siódmy rok.

Biorąc pod uwagę tylko ostatnie, w 2015 roku odnotowano 79,7 miliona noclegów i 35 mln przyjazdów zagranicznych gości, co stanowiło wzrost o 1,4% w stosunku do roku poprzedniego. W 2016 roku po raz pierwszy przekroczona została wielkość 80 mln turystów zagranicznych z 35,5 mln ich przyjazdów i wzrostem o 1,7%. Zaś niepełne dane za 2017 rok wskazują na 3,5% zwiększenie się liczby rejestrowanych noclegów i 5% wizyt.

Ciekawe są również inne dane podane podczas konferencji i prezentacji. Turyści polscy skorzystali od stycznia do listopada 2017 r. z 2.714.002 noclegów. Co oznaczało zwiększenie ich liczby w tym okresie o 248.968. i ponad 1o%. Świetnie wpisały się w to nasze „długie weekendy”. Majowy spowodował 13,3% wzrost liczby noclegów Polaków w niemieckich hotelach, lipcowy o 11,6%, a sierpniowy o 9,6%.

Przy czym – to kolejna nowość i ciekawostka – zmienia się geografia tych wyjazdów. Trochę spadło zainteresowanie Berlinem i Brandenburgią, modne stają się landy i miejsca bardziej odległe od naszej granicy. W czołówce jest Bawaria z 457 tys. noclegów. Po niej Północna Nadrenia – 362 tys., Badenia – Wirtembergia – 316, Berlin – niegdyś Nr 1 – 307 tys. Poniżej 300 tys. noclegów: Dolna Saksonia – 241 tys., Hesja – 229 tys., Brandenburgia 144 – tys. i Saksonia – 134 tys. W pozostałych landach mniej.

Godne uwagi są także liczby dotyczące turystów nocujących w tzw. nowych landach, czyli dawnej NRD. W czołówce są Holendrzy: 693.122 noclegów. Ale na drugim miejscu, z 468,590 noclegami – Polacy, przed – 433.652 – Szwajcarami. Pod względem liczby noclegów w hotelach, polscy turyści przesunęli się w 2017 roku o dwa miejsca w górę w porównaniu z rokiem poprzednim. Ale to nie koniec ciekawej statystyki.

Największe wzrosty odnotowano pod tym względem z pięciu rynków. Łącznie o ponad 2,6 mln noclegów. Z USA o 461 tys., z Rosji o 278 tys., i – uwaga ! – z Polski o 249 tys. Noclegi, restauracje i inne wydatki w trakcie podróży, składają się za znaczące kwoty. W 2016 r. – brak jeszcze nowszych danych – turyści z USA wydali (łącznie z przelotami) na podróże do Niemiec 5,7 mld €. Chińscy i szwajcarscy po 3,9 mld €. Zaś polscy 3,8 mld €.

Wyprzedając gości z Zatoki Perskiej, Wielkiej Brytanii, Turcji, Holandii, Austrii i Rosji. Te sukcesy, to w niemałym stopniu rezultat dobrej promocji Niemiec jako kierunku wyjazdów turystycznych. Także w Polsce. Sukcesem okazał się ubiegłoroczny temat wiodący: Luter i 500 lat Reformacji, chociaż nasz kraj nie należy przecież do protestanckich.

Zainteresowaniem cieszyły się wystawy zdjęć niemieckich miast i zabytków w postaci sześcianów wystawianych w Warszawie, Bielsku – Białej, Katowicach, Opolu i Wrocławiu. Podobnie – 455 tys. odwiedzających stronę www.germany.travel – kampanii „Niemieckie miasta na weekend” . A także innej, „Północne Niemcy – bliżej niż myślisz” z m.in. 776 tys. odsłon spotu reklamowego. Dyr. Pędzik przedstawił także współpracę z biurami podróży i prasą oraz plany na br.

Drugą część spotkania z turystyką niemiecką stanowiła prezentacja słynnych, organizowanych co 10 lat, widowisk pasyjnych w bawarskim mieście Oberammergau. Najbliższe, 42. Misterium Pasyjne, odbędzie się w roku 2020 i przedstawił je, z licznymi zdjęciami, ich rzecznik prasowy, wykonawca roli Jezusa na poprzednich w 2010 roku, Frederik Mayet. Oto jego skrócona informacja.

Od prawie czterech wieków co dziesięć lat w bawarskim miasteczku Oberammergau odgrywane jest najsłynniejsze i największe misterium pasyjne w skali całego globu. W 2020 organizatorzy spodziewają się 450 tys. gości ze wszystkich stron świata. Na misterium pasyjne w Oberammergau ściągają setki tysięcy turystów. Premiera 42. Misterium Męki Pańskiej odbędzie się 16 maja 2020.

Widowisko sięga swymi korzeniami roku 1633, kiedy to mieszkańcy Oberammergau ślubowali co dziesięć lat wystawiać misterium męki i śmierci Jezusa Chrystusa, jako dziękczynienie za ocalenie miasteczka przed epidemią dżumy. W inscenizacji czynny udział w charakterze aktorów, śpiewaków i muzyków bierze ponad 2000 osób, czyli niemal połowa mieszkańców miasteczka.

Ilu dokładnie uczestników będzie liczyć ekipa zaangażowana w w przedstawienie w 2020, okaże się w ciągu najbliższych miesięcy. 1 października ruszają przygotowania do spektaklu. Mieszkańcy Oberammergau mają czas na zgłoszenie chęci swego udziału do 31 marca 2018. Nie każdy jednak może dostąpić tego zaszczytu. Wystąpić w inscenizacji mogą jedynie osoby urodzone i wychowane w Oberammergau, bądź osoby mieszkające tam od przynajmniej 20 lat.

Aby goście z całego świata mogli w pełni skupić się na przeżywaniu misterium Męki Pańskiej, miasteczko tradycyjnie zaoferuje specjalne pakiety. Obejmują one, poza biletem wstępu, także jeden lub dwa noclegi. Sprzedaż biletów odbywa się w kilku fazach. Pierwsza już się odbyła. Druga wystartuje w marcu 2018, również na Międzynarodowych targach Turystycznych ITB w Berlinie.

Potem ruszy sprzedaż dla klientów indywidualnych – wówczas będzie można kupić pakiety także bezpośrednio w Oberammergau – i wreszcie w roku 2019 na rynek trafi reszta biletów wstępu. W programie Misterium Pasyjnego 2020 zaplanowano 102 przedstawienia, ostatnie 4 października. Teatr pasyjny w Oberammergau liczy 4.500 miejsc siedzących i jest największą na świecie sceną plenerową z zadaszoną widownią. W poprzednich sezonach pasyjnych ponad 50 procent widzów pochodziła z obszarów anglojęzycznych.

 

Kalendarium Misterium Pasyjnego 2020

 Przedsprzedaż pakietów dla operatorów turystycznych i pośredników rozpoczęto 10 marca 2017.  Przedsprzedaż pakietów dla klientów indywidualnych ruszy w marcu 2018.  Przedsprzedaż biletów wstępu bez pakietów wystartuje w roku 2019.  W październiku 2018 podczas mszy świętej z udziałem biskupa katolickiego i ewangelickiego nastąpi odnowienie przyrzeczenia złożonego w 1633 r. i uroczysta inauguracja Misterium Pasyjnego 2020. 

Po mszy – która będzie transmitowana przez Bayerischer Rundfunk, czyli bawarskiego publicznego nadawcę radiowo-telewizyjnego – przed teatrem pasyjnym zostaną oficjalnie ogłoszone nazwiska osób grających w przedstawieniu Męki Pańskiej. Obok głównych postaci: Jezusa, Marii, Piotra, Judasza, Poncjusza Piłata i Kajfasza występuje w nim 120 większych i mniejszych ról mówionych. Od środy popielcowej 2019 wszyscy aktorzy, zgodnie z tradycją, proszeni są o zapuszczanie włosów, łącznie z męskimi brodami.

 W lipcu 2019 odbędzie się premiera „Dżumy“. Sztuka, wystawiana od 1928, odtwarza dzieje powstania misterium pasyjnego. Opowiada historię Kaspara Schislera, który w 1633, w zamęcie trwającej wojny trzydziestoletniej, pracował jako parobek u rolnika w Eschenlohe. W miejscowości tej, jak w wielu wówczas częściach Bawarii, szalała epidemia dżumy. Dzięki czujnym strażom wystawionym na granicach Oberammergau miasteczko zdołało dotąd uchronić się od przybycia czarnej śmierci.

Ale parobek tak bardzo tęsknił za żoną i dziećmi, że udało mu się prześlizgnąć przez kordon graniczny do miasteczka na odpust. Już w poniedziałek po nim nie żył, a wkrótce zmarły kolejne 84 osoby. Mieszkańcy Oberammergau złożyli więc Bogu przyrzeczenie, że jeśli uratuje ich od zarazy, to co dziesięć lat będą wystawiać misterium męki i śmierci Jezusa Chrystusa. Od tego dnia, jak utrzymują przekazy, już nigdy nikt tam nie umarł na dżumę. Rok później, w 1634, mieszkańcy Oberammergau wystawili po raz pierwszy swoją sztukę pasyjną. 

 W listopadzie 2019 ruszą próby do 42. Misterium Pasyjnego. Chór i orkiestra zaczną swoje przygotowania nieco wcześniej. Odtwórcy głównych ról będą doskonalić się do wykonania swego zadania w towarzystwie teologów, podczas podróży do Izraela we wrześniu 2019.  Premiera Misterium Pasyjnego 2020 obędzie się 16 maja 2020.  Ostatnie przedstawienie z cyklu misteriów pasyjnych zostanie wystawione 4 października 2020.

Podobnie jak w 2010 r. przedstawienia będą grane we wtorki, czwartki, piątki, soboty i niedziele. Zaczną się od soboty, 16 maja, o godz. 14.30 i trwać do godz. 17.00 oraz o godz. 20.00 i trwać do godz. 22.30. Od 18 sierpnia 2020, gdy dni stają się coraz krótsze, spektakle będą zaczynać się o godzinę wcześniej, czyli o 13.30, a druga część o godz. 19.00.

Zdjęcia: z konferencji i prezentacji – autora, z Passion 2010 – Misterium Pasyjne Oberammergau.


Stowarzyszenie Dziennikarzy Podróżników GLOBTROTER

Booking.com