FRANCJA: BIAŁA NOC W PARYŻU I ILE-DE-FRANCE

Jesienią w Paryżu spadają liście, niebo jest szare... a noc biała.

Co roku w pierwszą sobotę października o zachodzie słońca mieszkańcy i odwiedzający Paryż wychodzą na ulice aby podziwiać festiwal sztuki współczesnej. Instalacje, pokazy światła, muzyki i sztuk wizualnych zamieniają stolicę w sieć artystycznych eventów.

Nuit Blanche, utworzona w 2002 roku, odniosła sukces w Paryżu, a bezpłatne, całonocne wydarzenie odbywa się w ponad dwudziestu różnych miejscach przestrzeni miejskiej.

 

 

Zostań swoim własnym przewodnikiem!

 

Możesz stać się swoim własnym przewodnikiem, wyruszając na poszukiwanie ducha awangardy. Niech prowadzą Cię zmysły! 

Różne tematyki, różne światła ... zupełnie inna energia 2013 roku to ulica Berge de Seine, w 2012 Les Halles a w 2005 to Północny i Wschodni Paryż były głównymi ośrodkami festwialu, gdzie odbywał się do wczesnych godzin porannych.

Każda edycja Nuit Blanche oferuje nowe sposoby, aby zwiedzić i poznać stolicę Francji.

 

Latająca orkiestra

 

Od zmierzchu do świtu w centrum zainteresowania są najnowsze technologie. Współcześni artyści przekształcają stolicę i niebo nad nią w niezwykłe multimedialne przeżycie.

 Do historii śmiałych spektakli przeszedł koncert muzyki niemieckiego kompozytor Karlheinz Stockhausen’aw 2013, wykonany przez zespół Helikopter-Streichquartert.

Grający muzycy przelatują nad publicznością w czterech helikopterach.Fajerwerki nad Sekwaną, gigantyczny plac zabaw dla dzieci w 19 dzielnicy, baseny wypełnione kostkami z pianki, instalacji mgielna na Place de la Republique ... Nuit Blanche jest pełna niespodzianek.

 

Zostań artystą!

 

Nuit Blanche jest wydarzeniem, w którym ludzie, a nie tylko uczestniczący artyści, mogą wpływać na przebieg wydarzeń.

Pamiętaj że też jesteś częścią spektaklu! W 2013 roku brytyjski artysta Martin Creed stworzył spektakl w którym to Paryżanie dzwonili dzwonami i dzwonkami na Berges de Seine.

Nuit Blanche 2015 à Paris.

Zdjęcia: Cezary Rudziński