WIELICZKA: ZASTAWY Z KOLEKCJI CZARTORYSKICH W MUZEUM ŻUP KRAKOWSKICH

W Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce otwarto 8 listopada br., we współpracy z Muzeum Narodowym w Krakowie, ekspozycję "Piękno stołu. Zastawy z kolekcji Czartoryskich". Można ją oglądać do 19 maja 2019 r. Pierwszoplanowa dla polskiej historii i kultury kolekcja zastaw stołowych, zainicjowana przez Izabelę Czartoryską, przenosi w epokę, gdy drogie łyżki były przynoszone osobiście na ucztę, a toast spełniano z wymyślnych pucharów tzw. roztruchanów lub nautilusów. Ekspozycja przybliża bogactwo polskiej kultury stołu w dawnych wiekach.

Na wystawie można oglądać m.in. siedemnastowieczny "kowsz", "bratinę", a nawet domniemaną "piersiówkę" z polowań francuskiego króla, czyli XVI-wieczną buteleczkę wydrążoną w cennym krysztale górskim na kształt winnego grona. Na wystawie można oglądać również pamiątki po monarchach (złocony talerz królowej Konstancji, żony Zygmunta III Wazy) i znanych dostojnikach, serwisy z porcelany doby klasycyzmu i empiru, m.in. używanych przez Czartoryskich w ich wiejskiej posiadłości.

Prezentowane przykłady zastaw stołowych powstały w okresie XVI-XIX w. w europejskich wytwórniach. M.in. najstarszych manufakturach porcelany w Miśni i Korcu, wiodących ośrodkach złotniczych Augsburga, Norymbergi, Gdańska i Wrocławia. Są to najczęściej wybitne dzieła sztuk użytkowych, np. ciekawe włoskie majoliki i emalie malarskie z Limoges. W ekspozycji znajduje się nawet domniemana „piersiówka” wydrążona w cennym krysztale górskim i wykorzystywana ponoć podczas polowań francuskiego króla.

Kurator wystawy: Klementyna Ochniak-Dudek (Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka), współpraca Anna Lebet-Minakowska (Muzeum Narodowe w Krakowie). Projekt plastyczny wystawy: Marek Suchowiak.

Zdjęcia: Muzeum


Stowarzyszenie Dziennikarzy Podróżników GLOBTROTER

Booking.com