GORCZAŃSKI PARK NARODOWY: POD ZNAKIEM SALAMANDRY

Bogactwo fauny, a zwłaszcza flory. Wspaniałe widoki z górskich polan. Ponad 20 historycznych wsi, osad i miejsc oraz wielokrotnie więcej zabytków architektury i kultury. Sporo atrakcji turystycznych. I jeden z największych walorów w obecnych, hałaśliwych czasach: cisza i spokój. To główne argumenty zachęcające do poznawanie Gorczańskiego Parku Narodowego.

CHORWACJA: ŚRODKOWA DALMACJA – SERCE ADRIATYKU

Środkowa Dalmacja, jeden z najpiękniejszych oraz najpopularniejszych regionów Chorwacji nazywany jest Sercem Adriatyku. Zajmuje środkowy odcinek wschodnich brzegów tego morza od Mariny na północnym zachodzie do Gradacu na południowym wschodzie. Dwie Riwiery: Splicką i Makarską oraz trzy główne wyspy: Brač, Hvar i Vis.

BEZDROŻA: OMAN – TRAVELBOOK

Sułtanat Oman, 3,3 – milionowe państwo, monarchia absolutna na Półwyspie Arabskim o powierzchni 309,5 tys. km², czyli niemal takiej samej jak Polski, to, przynajmniej dla nas, pełna egzotyka. I chociaż wśród 3,3 milionów turystów, którzy odwiedzili ten kraj nad Morzem Arabskim i Zatoką Omańską w 2017 roku, w tym wielu ogromnymi statkami wycieczkowymi, naszych rodaków było mało, to wydany o nim przez Bezdroża przewodnik w serii travelbooków może spowodować wzrost zainteresowania tym kierunkiem wyjazdów. Tym bardziej, że jest bardzo dobry, napisany ciekawie i kompetentnie przez polską autorkę, która była w Omanie już ponad 20 razy, w tym na dłuższym półrocznym pobycie eksploracyjnym i organizuje tam wycieczki turystyczne. „To kraj, który jawi się jako pokryty jedynie piaszczystymi pustyniami – czytam, na tylnej okładce. Jednak bezkresne wydmy złotego piasku to nie wszystko. Oman to również skaliste fiordy i ciągnące się po horyzonty rajskie plaże, plantacje kadzidłowców oraz rezerwaty żółwi morskich. Pustynie w omańskim interiorze to jedne z najbardziej surowych i suchych na Ziemi. Wyprawa tam na pewno na długo zapadnie nam w pamięć. Podobnie jak wizyta na bazarach w Maskacie, Nizwie czy Salali. Oman to bezsprzecznie kraj kontrastów, których urokowi trudno się nie poddać.”

Stowarzyszenie Dziennikarzy Podróżników GLOBTROTER

Booking.com