BEZDROŻA: TAJLANDIA – TRAVEL & STYLE

Tajlandia już od ponad 25 lat należy do popularnych celów wyjazdów polskich turystów. I chociaż coraz bardziej jest „zadeptywania” przez tłumy przybyszów z całego świata, szukających tam nierzadko głównie seksturystyki, „ubawu” oraz narkotyków dostępnych na każdym kroku, mimo iż posiadanie ich podlega surowym karom, to nadal oferuje mnóstwo wspaniałej egzotyki, skarbów architektury i sztuki, przyrody i widoków, ciekawych obyczajów, różnorodności etnicznej i kulturalnej, niezwykłej kuchni oraz wielu innych atrakcji. Zrozumiałe jest więc, że ukazało się już sporo przewodników po dawnym Syjamie w języku polskim. Po najnowszy, wydany w serii #travel & style Bezdroży, sięgnąłem z tym większym zainteresowaniem, że napisany został przez polskiego autora, również paru innych, którego cenię za kompetencje i rzetelność. Nie zawodzi również w tym przypadku, chociaż formuła akurat tej serii, odległa od pełnej informacji Bezdroża Classic, czy nawet tvalebooków, znacznie ogranicza przekazanie czytelnikom pełni wiedzy. Są to przewodniki starannie wydane, z mnóstwem ilustracji – kolorowych zdjęć różnego formatu doliczyłem się w „Tajlandii” blisko 190, z mapkami i planami – szkoda, że nieuwzględnionymi w żadnym indeksie.

WILNO: SUKCES WYSTAWY RADZIWIŁŁÓW

Muzeum Narodowe – Pałac Wielkich Książąt Litewskich w Wilnie pożegnało 12 stycznia swoją międzynarodową wystawę – „Radziwiłłowie. Historia i dziedzictwo książąt”. Największa w historii Litwy okazała się wielkim sukcesem. Odwiedziło ją prawie 55 000 turystów z całego świata. Współorganizatorem wystawy była Fundacja Trzy Trąby.

NIEMCY: CORAZ WIĘCEJ TURYSTÓW, ZWŁASZCZA Z POLSKI

W październiku 2019 r., informuje DZT – Niemiecka Centrala Turystyki – liczba noclegów zagranicznych gości w Niemczech wzrosła o 2,6% w stosunku do tego samego okresu roku poprzedniego i osiągnęła 7,7 miliona. W okresie od stycznia do października wyniosła, według danych Federalnego Urzędu Statystycznego, 77,5 mln noclegów, co stanowiło wzrost o 2,3%.

Stowarzyszenie Dziennikarzy Podróżników GLOBTROTER

Booking.com