STENA LINE – NIE TYLKO TRANSPORT PRZEZ MORZA

STENA LINE – NIE TYLKO TRANSPORT PRZEZ MORZA


Stena Line, największa sieć połączeń promowych w Europie, wprowadza od przyszłego roku nową strategię działania nazwaną „Inspiracja”, której wdrażanie ma potrwać kilka lat. W życie wejdą nowe, uproszczone taryfy, rozwijana działalność poza transportowa, szczególnie w dziedzinie turystyki, która i ostatnio stanowiła istotny element pracy linii. W przypadku linii łączącej Polskę ze Szwecją, całoroczną grupą docelową pasażerów staną się osoby jadące do – i z – pracy w Skandynawii i na Wyspach Brytyjskich, nie tylko z ofertą dla nich transportową, ale i turystyczną. Dotychczasowy dorobek oraz najbliższe zamierzenia Stena Line przedstawiła w ogromnym skrócie na konferencji prasowej – spotkaniu w Stowarzyszeniu Dziennikarzy Podróżników „Globtroter” Aleksandra Krywuć.

Stena Line wchodzą w skład rodzinnego koncernu Dan Stena Olssona. Aktualnie są to, stanowiące własność rodziny, trzy spółki macierzyste o różnorodnej działalności. Początek obecnemu koncernowi dało zakupienie w 1962 roku linii promowej łączącej Szwecję i Danię. W następnych latach, w drodze wykupywania innych, doszły kolejne: do Niemiec, Norwegii, Holandii, Wielkiej Brytanii, Irlandii i Polski. Obecnie linie promowe Stena Line łączą Gdynię z Karlskroną w południowej Szwecji, Varberg z duńskim portem Grenaa, Gőteborg z duńskim Frederikshavn i norweskim Oslo, a inna linia z niemiecką Kilonią. Ponadto holenderski Hoek van Holland z brytyjskim Harwich, a cztery inne połączenia trzy zachodnie porty Wielkiej Brytanii: Fishguard, Holyhead i Stranraer z Belfastem w Irlandii Północnej i Dublinem, Dun Laoghaire i Rosslare w Republice Irlandii. W sumie Stena Line dysponujące 34 statkami prowadzą 18 linii promowych. W ub. r. przewiozły one łącznie 16 mln pasażerów, 3 mln samochodów osobowych oraz 1,74 mln jednostek frachtowych.

Jak już wspomniałem, od roku przyszłym wprowadzone zostaną w całej sieci połączeń trzy nowe taryfy. Najtańsza, Economy, przewiduje na najbardziej interesującej Polaków linii Gdynia – Karlskrona przewóz w jedną stronę samochodu osobowego oraz do 5 osób za 199 zł ( przy odpowiednio wczesnym kupieniu biletu i praktycznie bez możliwości zmiany terminu podróży).